Luterański Różaniec

Martin Lönnebo, emerytowany biskup Kościoła w Szwecji rozważając, jak można pomóc wiernym w modlitwie zauważył, że praktycznym urządzeniem, które może pomóc w modlitwie jest różaniec.

 

Rezultatem działań biskupa Lönnebo, było opracowanie w 1995 roku, specyficznego różańca, który swoim wyglądem przypomina bransoletkę. Luterański różaniec bywa nazywany Pearls of life (Perły życia), chociaż nazwa, jaką nadał twórca, to „Frälsarkransen”, co oznacza „wieniec Chrystusa”, zaś w w Norwegii i Danii funkcjonuje nazwa „Kristuskransen”.

Nazwy i znaczenie poszczególnych perełek:

Perła Boga – Złota Perła – ma ona przypominać, że jest Ktoś, kto czuwa nad nami.

Perły Milczenia – Sześć Wydłużonych Koralików – przypominają one o ciszy; zbliżając się w kierunku wieczności, winniśmy pamiętać, że zbliżamy się do miejsca, gdzie słowa nie są potrzebne.

Perła Ja – Malutka Perełka – oznacza człowieka i jego małość we wszechświecie, ale jednocześnie przypomina, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże.

Perła Chrztu – Biała Perła – ma ona zachęcać do tego, że możemy zacząć wszystko od nowa, bo na to nigdy nie jest za późno; chrzest jest obietnicą nieskończonego miłosierdzia i przebaczenia.

Perła Pustyni – Perła Koloru Piaskowego – wskazuje, że w naszym życiu zdarzają się trudne chwile, swoistego rodzaju pustynie; zaakceptowanie trudności, jest pierwszym krokiem do ich pokonania.

Perła Spokoju – Perła Koloru Niebieskiego – przypomina, że niebo jest miejscem spokoju i odpocznienia; w naszym życiu także powinniśmy odnaleźć czas i miejsce na odpoczynek, szczególnie po chwilach trudnych.

Perły Miłości – Dwie Perły Koloru Czerwonego – wskazują, że miłość wymaga dwóch osób. Miłość czyni nasze życie wspaniałym, lepszym.

Perły Tajemnicy – Trzy Białe Perełki – perełki te wskazują na najskrytsze tajemnice serca, o których z nikim nie rozmawiamy i nawet w rozmowie z Bogiem ich nie wymieniamy w słowach.

Perła Nocy – Perła Koloru Czarnego – perła ta przypomina, że w najtrudniejszych momentach naszego życia, w mrokach naszego życia, Bóg jest z nami.

Perła Zmartwychwstania – Koralik Koloru Białego – wskazuje na triumf dobra nad złem, zwycięstwo życia nad śmiercią.

 

Na podstawie:

http://www.rukoushelmet.net/English.htm

http://jerzybg.republika.pl/pearlsoflife.html