2013 – Lubienia / Kamień Śląski (sesja letnia)

„Czy Lubienia jest do polubienia?”

„Czy Lubienia jest do polubienia?” – to pytanie nurtowało wielu, którzy wyruszali na kolejną edycję kursu w ramach Instytutu Pastoralnego, tym razem na opolską ziemię. Wszelkie wątpliwości zostały natychmiast rozwiane. Lubienia, poszczególni wykładowcy, a przede wszystkim gościnni gospodarze, w osobach Pastorostwa Katarzyny i Eneasza Kowalskich, ujmowali kursantów na każdym kroku. I jedynie niezliczone chmary komarów wydawały się być szczególnie nachalne i to nie tylko podczas wycieczki zaprzęgami konnymi na okoliczne wydmy. Ważne jednak, że w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Gorków można było pokosztować postnego pieroga, zgromadzić się wokół ogniska przy plebanii w Pokoju czy wreszcie pokosztować wspaniałych wypieków miejscowych parafian podczas wspólnego niedzielnego spotkania z nimi, bezpośrednio po uroczystym nabożeństwie, kiedy to po raz pierwszy wystąpił „Instytutowy chór” – a to wszystko w ramach relaksu pomiędzy intensywnymi sesjami.

Młoda czy też przyszła kadra duchownych mogła zastanowić się nad procedurami zgłaszania się na samodzielne stanowiska kościelne i prezentowania siebie podczas wyborów, przemyśleć, w jaki sposób zorganizować i przeprowadzić koncert muzyczny w zależności od repertuaru wykonawców, miejsca wykonania, poznać współczesne rozumienie ewangelizacji oraz proponowane możliwości pomocy ze strony CME, przeanalizować prawo pracy i wykonać w tym zakresie szereg ćwiczeń praktycznych oraz po raz pierwszy zdawać test podsumowujący ze zdobytej wiedzy z zakresu prawa pracy, prowadzić w obecności uczestników rozmowy duszpasterskie, a także poznać historię ewangelicyzmu na Śląsku z szczególnym uwzględnieniem Lubieni i Pokoju, którą niezwykle barwnie i kompetentnie przedstawił Stanisław Szynkowski, młody historyk z Opolszczyzny.

Tegoroczne zajęcia w ramach kursu dokształceniowego IP składały się z dwóch części i po raz pierwszy odbyły się w dwóch miejscach. Z Lubieni, z krótkim przystankiem w ramach uroczystości poświęcenia kościoła w Nasalach, kursanci udali się do Kamienia Śląskiego, by zamieszkać w tamtejszym zamku, należącym do Diecezji Opolskiej Kościoła rzymskokatolickiego. Wykłady w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego rozpoczęło spotkanie z Abp. Alfonsem Nossolem zaangażowanym ekumenistą, zarówno teoretykiem, jak i praktykiem, członkiem m. in. Papieskiej Komisji Mieszanej, ds. Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołami rzymsko-katolickim i luterańskim. Spotkaniom tym towarzyszył ks. radca Marian Niemiec, który w ekumeniczną specyfikę Opolszczyzny wprowadził kursantów już podczas wykładów w Lubieni, a także w opolskiej plebanii. Dzięki parafii w Opolu młodzi duchowni zwiedzili pod przewodnictwem ks. Niemca zamek w Mosznej, kościoły w Prószkowie, Osinach i Ozimku, a także bliżej poznali miasto festiwalowej piosenki. Motyw ekumenizmu był również główną osią zajęć ostatniego dnia, podczas którego wykłady na temat problematyki interkomunii wygłosił ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, a na temat „Znaczenia dokumentu Komisji “Wiara i Ustrój”: „Istota i misja Kościoła” ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła.

Czas pomiędzy 3 a 9 lipca był niezwykle intensywny jeśli chodzi o naukę i poznawanie, ale równocześnie nie do przecenienia jeśli chodzi o integrację, która w przypadku pracy w Kościele stanowi fundamentalny element.